Gümnasistid tähistasid A. H. Tammsaare 140. sünniaastapäeva

Kolmapäeval, 31. jaanuaril tähistasid gümnasistid Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaastapäeva aktusega, kus kirjandusklassik Tammmsaare oli kohal nii sõnas kui (liikuvas) pildis. Õpilasi juhendasid õpetajad Irene Artma ja Piret Järvela.

Aktus algas Tammsaare tsitaatidega, mida 12. klassi õpilased seletasid. Tõdeti, et umbes 100 aastat tagasi kirjutatu kõlab vägagi tänapäevalikult: „Kuid inimene sibab ja vehkleb. Ta käib koosolekuil, kõneleb, vaidleb, kirjutab, peab jahti raha peale, lõbutseb, sööb ja kui aega saab, siis puhkab. Aga ka puhkamiseks napib aega, hädatarvilik oleks mingisugune masin, mis inimese eest puhkaks, puhkaks tuhandete ja miljonite eest korraga” või „"Täissöönul pole isu ja nälginul toitu ning hädas on mõlemad."

Õpilased olid teinud filme ka Tammsaare tekstide põhjal:
Kuna Eesti Rahvusringhääling kutsus klassiku juubeli puhul kõiki üles end lemmikraamatuga pildistama, rääkisid 12. klassi õpilased oma lemmikraamatust. Õpilaste lemmikuteks olid B. Brechti „Pagulasvestlused”, Mihkel Raua „Eestlase käsiraamat. 100 asja, mida õige eestlane teeb” ja E. M. Remarque'i „Läänerindel muutuseta”.

Viimasena tuli Tammsaare tekstidest esitusele artikkel "Truudus", mille kirjanik kirjutas 1939. aastal ja mida on nimetatud ka A. H. Tammsaare testamendiks eesti rahvale. Mõtelgem sõnade üle, millega artikkel lõppeb:

„Sellepärast, kui tahame end tõelikult aidata, peame kasvatama sisemist veendumust, et ainuke meie õige pääsetee on truuduses oma maa, oma rahva, oma keele, oma kultuuri, oma omapära vastu. Kui meil see tõetundmine puudub, siis ei või meid keegi aidata, sest me oleme nagu hunnik liivateri, mida tuulepuhang lennutab, või nagu suits, mis hajub ilmaruumis.”

Aktuse lõpus edastasid Estonia teatris toimunud A. H. Tammsaare sünniaastapäevale pühendatud aktusel viibinud kirjanduse õpetajad seal Rein Veidemanni, Tammsaare ja Vilde Sõprade Seltsi esimehe poolt tehtud ettepaneku, et Tammsaare sünnipäeva, 30. jaanuari võiks edaspidi tähistada eesti kirjanduse päevana.

Tammsaare 140

Abituriendid tutvustavad oma lemmikraamatuid.
Foto: Tiiu Neeme
Sa oled siin: Avaleht Gümnasistid tähistasid A. H. Tammsaare 140. sünniaastapäeva