Esmaabiringi lapsed käisid Häirekeskuses

13. märtsil külastas kooli esmaabiõppering koos juhendavate õpetajate Ly Niinelaidi ja Marju Kiipusega Häirekeskuse Põhja keskust.

Häirekeskusesse saabuvad kõik kõned, mida tehakse numbrile 112. Sama number sobib abi kutsumiseks kogu Euroopas. Õpilased said teada, et ühine hädaabinumber 112, millega saab appi kutsuda päästjaid, kiirabi ja politseid, on kasutusel aastast 2015.

Lastele selgitati, kuidas toimub hädaabikõnedele vastamine. Kuigi infotehnoloogia arenguga on võimalus positsioneerida kõne teinud abivajaja asukoht, peaks siiski alati teatama, kus asutakse, sest sellest sõltub abi saabumise kiirus. Oluline on ka teada, et operaatori täpsustavatele küsimustele vastamise ajal on vajalik päästeauto juba teel sündmuskohale.

Infotehnoloogia võimaldab näidata igale operatiivautole lühimat teekonda ja päästekorraldajale väljakutsetelt vabanenud masinaid, mis jõuavad kõige kiiremini abivajajani.

Lapsed nägid, kuidas häirekeskuse töösaalis töötab suur kõnedele vastamise keskus, kuidas on jaotatud töökohad, kuidas töötavate valvekaamerate abil on tagatud turvalisus Eesti elanikkonnale. Häirekeskuses töötavad vastava väljaõppega päästekorraldajad, kes oskavad vastata kõnedele eesti, vene, soome ja inglise keeles. Päästekorraldajaks saab õppida Sisekaitseakadeemias.

Näidete abil julgustati lapsi helistama vajadusel kindlasti julgelt numbrile112, kuid hoiatati ka naljakõnede tegemise eest, mis on rangelt karistatav.

Hairekeskuses

Foto: Ly Niinelaid