Gümnaasiumiõpilastel oli külas Joonas Hellerma

Kolmapäeval, 18. aprillil oli gümnaasiumiõpilastel tund Joonas Hellermaga, kes on teleajakirjanik, ERRi saatejuht ja teeb kolmandat hooaega järjest kultuurisaadet „Plekktrumm”. Kohtumise korraldas meediaõpetaja Epp-Mare Kukemelk.

Joonas Hellerma rääkis alustuseks oma haridusteest - kuidas kindlamad huvid tekkisid alles gümnaasiumis, kuidas telerežii erialale kadideeris 200 inimest ja sisseastumiskatsed kestsid mitu päeva ja iga päeva lõpus loeti ette nimed, kes jätkavad, et ta on õppinud ka filosoofiat ja tahab seda veel õppida.

Põhiliselt oli vestluse teemaks saade „Plekktrumm”. Saate külalised valib saatejuht koos toimetajaga ja tavaliselt on külaline seotud mingi päevakajalise teemaga. Tegemist ei ole portreesaatega, vaid vestlusel on kindel teema. Viimane saatekülaline Indrek Neivelt oli näiteks saatesse kutsutud, kuna ta on sõna võtnud meedias pangandus- ja majandusteemadel ja saates ei olegi eriti majandusinimesi varem olnud.

Joonas Hellerma rääkis pikemalt intervjuust kui meediažanrist. Intervjuu läbiviimine tundub lihtne, aga nõuab tegelikult põhjalikku ettevalmistust, et saatejuhil oleks aimdus, mida intervjueeritav teatud küsimustele vastata võib. Enne saadet tehakse külalisega ka eelintervjuu. Küsiti, kas ta ei soovi vahel saatekülalise jutule vastu vaielda – on olnud soovi, aga sel juhul oleks saate formaat teine. Kuna „Plekktrumm” on otsesaade, uuriti, kas intervjueerijal juhe vahel kokku ka jookseb. Ikka juhtuvat, aga aitab, kui intervjueerija oskab oodata – kui paus kestab, jätkab saatekülaline juttu ja võib lisada hoopis midagi huvitavat, siis saab ise ka järje peale tagasi.

Epp Mare Kukemelk vahendas õpilaste küsimusi, mida oli palju. Küsiti näiteks saatejuhi riietuse, meeldejäävaima saatekülalise kui otsesaates närvi mineku kohta. Joonas Hellermal kapp pintsakuid täis ei olevat, sest pintsakutega varustab vastav töötaja ja need annab ta pärast saadet tagasi, üheks meeldejäävaimaks saatekülaliseks pidas ta helilooja Arvo Pärdi abikaasat (soovitus saadet ERRist järele vaadata!) ja närvide rahustamiseks soovitas ta hingamisharjutusi.

Ta soovitas vaadata õpilastel ERRi arhiivist ka Urmas Oti saateid, mida ta intervjuužanris peab ületamatuteks.

Hellerma1 Hellerma2 Hellerma3

Fotod: Tiiu Neeme