14. novembril oli ülekooliline muuseumiõppepäev

14. novembril õppis kogu meie koolipere väljaspool koolimaja – oli ülekooliline muuseumiõppepäev. Kokku osaleti haridusprogrammides ligi 20 Tallinna muuseumis.

1. klassid õppisid ohutuse teemat Kristiine Tegevuskeskuses, Tervishoiu- ja Tuletõrjemuuseumis, 2. klassid tutvusid kommete ja tavadega Niguliste muuseumis ja Särevi Teatritoas, 4. klassid selgitasid Lastekirjanduskeskuses välja erinevate riikide tuntumad lasteraamatud ja nende autorid.

Muuseumipaev2018.1

1.c klass Tuletõrjemuuseumis.
Foto: Maie Lepik

Muuseumipaev2018.2

2.c klass Särevi teatritoas, kus tutvustati kadri-ja mardipäeva kombeid ning lapsed said ennast vastavalt riietada. Iga laps sai meisterdada omale maski.
Foto: Merilin Kruuspan

5. klassid külastasid Tallinna Teletornis haridusprogrammi "Terves kehas terve vaim". Loengus räägiti tervisliku toitumise ja eluviiside tähtsusest. Peale seda ootas ees 1050 trepiastet trepijooksu kõige kõrgemale korrusele. Nii mõnigi poiss ja tüdruk oli pärast võhmal, aga kõik olid rõõmsad ja õnnelikud üles jõudes.

Muuseumipaev2018.3

Innustav teade poolel teel 21. korrusele.
Foto: Meelis Rum

6. klassid käisid Lennusadamas muuseumitunnis "Kiirteed ookeanis". Tutvuti kõige uuemate ja kõige vanemate laevadega, räägiti põnevaid lugusid merelt, õpiti, milliseid navigatsioonivahendeid kasutati vanasti ja milliseid tänapäeval, räägiti hoovustest ja tehti eksperiment, et näha, kuidas hoovused tekivad. Lõpus võis külastada laeva "Suur Tõll" ja käia muuseumis ringi.

Muuseumipaev2018.4

6.a klass Lennusadamas laevaga tutvumas.
Foto: Liis Olt

Muuseumipaev2018.10

6. d klass Lennusadamas.
Foto: Jevgenia Meškenaite

Seitsmendad klassid külastasid muuseumipäeval Niguliste kirikut ja Fotomuuseumi. Niguliste kirikus oli ka enne käidud, aga meeldis väga mäng, kus sai käe kotti pista ja arvata, millega või millise materjaliga on tegemist. Fotomuuseumit seevastu peeti väga põnevaks, sest sai palju uusi teadmisi nii fotograafia alalt kui ka keskaegsetest karistusviisidest, sest asub ju muuseum endise Raevangla hoones. Päeva naelaks kujunes aga tsüanotüüpia töötuba, kust igaüks lahkus omatehtud pildiga. Tsüanotüüpia (ehk raua sinitrükk) on fotomenetlusprotsess, kus kujutis ilmutatakse paberile rauasisaldusega kemikaalide ning UV valguse koostöös. Tulemuseks on valgete joontega kujutis sinisel taustal.

Muuseumipaev2018.5

7.a klass sinitrüki töötoas.
Foto: Reilika Krims

Muuseumipaev2018.7

7.b klassi Fotomuuseumis tehtud töid
Foto: Madean Altsoo

8. klasside õpilased tegelesid teatriteemaga NUKU muuseumis.  NUKU muuseumi juhataja Maria Usk rääkis õpilastele, kuidas luuakse lavastus, kuidas valmib lavakujundus ning kuidas tehakse nukke. Klassid jagati 3 töötuppa, kus õpilased valmistasid etenduste makette, mille aluseks oli Andres Ehini luuletus „Tuule sees on teine tuul“, kuulasid huvitavaid lugusid NUKU teatri ajaloost, tutvusid hoone endaga ning said võimaluse nukkudega teatrit teha. Õpilased jäid päevaga väga rahule ja ka nendega jäädi rahule ning kiideti hea käitumise eest.

Muuseumipaev2018.12

8.c klassi õpilased Della Freiberg (vasakul), Lotta Kivistik ja Lilian Hanni marionettide käsitsemist õppimas.
Foto: Helve Pääro

9. klassid õppisid Tervishoiumuuseumis. Õpilased tutvusid muuseumi püsinäitusega inimese anatoomiast ning osalesid töötubades "Sõltuv või sõltumatu" ja "Kuidas töötab minu süda". Esimeses töötoas kaardistati ja uuriti põhjuseid, miks noored uimasteid kasutavad, ning analüüsiti uimastite proovimise, tarvitamise ja kuritarvitamise tagajärgi. Teises töötoas sai iga õpilane mõõta enda EKG-d ja vererõhku. Mõtestati lahti südame töötsüklid ja tööpõhimõte, arutleti, miks on vererõhu jälgimine oluline, millistes piirides vererõhk olla võiks ja millised tegurid seda mõjutavad.
Õpilastele meeldisid nii muuseumi interaktiivne näitus kui ka töötoad.

Muuseumipaev2018.8

Vererõhu mõõtmine Tervishoiumuuseumis.
Foto: Kaire Mäe

10. klassid tegelesid Maarjamäe muuseumikompleksi filmimuuseumis filmi ajaloo ja tootmisega.
11. klassid olid Arhitektuurimuuseumis, tuvusid Rotermanni kvartali arhitektuuri ja ajalooga, analüüsisid kvartali inimsõbralikkust, ehitiste detaile, üldpilti ja ehitusmaterjale. Rühmatööna täideti erinevaid ülesandeid ning peale kvartalis vastuste otsimist koostati plakat, mida tutvustati kaasrühmadele. Töid tehti tõelise entusiasmiga.
Abituriendid tutvusid lähemalt Tammsaare eluga Kadriorus asuvas Tammsaare muuseumis. Huvitav oli näha, kuidas kirjanik elas, ja lisaks tunnis saadud teadmistele kuulda muuseumi kuraatorilt Tammsaare abiellumise lugu, aga ka tema suhtumisest Konstantin Pätsi.

Muuseumipaev2018.9

11. klassid rühmatöid tutvustamas.
Foto: Lea Laus

Muuseumipaev2018.11

12. klass Tammsaare muuseumis.
Foto: Irene Artma

Sa oled siin: Avaleht 14. novembril oli ülekooliline muuseumiõppepäev