26. jaanuaril oli gümnasistidel teistmoodi koolipäev – nimelt sisustas päeva õpilaskonverents teemal „Vaadates jätkusuutlikku tulevikku”. Konverentsil pidasid ettekandeid nii abituriendid, kes jagasid oma kogemusi uurimistöö, praktilise töö või õpilasfirma tegemisest ja tutvustasid, mida huvitavat neis töödes selgus või valmis, ning kuulata sai ka kahte külalisesinejat. Kuna on loodus- ja keskkonnahoiu teema-aasta, oli suur osa ettekandeid seotud keskkonnasäästlikkuse teemaga.
Konverentsi avas direktor Anu Luure. Edasist tööd modereeris meediaõpetaja Epp-Mare Kukemelk.
Esimesena sai kuulata abituriente, kes tutvustasid oma uurimistööd ning andsid ka soovitusi järgmistele uurimistööde tegijatele.
Risto Luht esines uurimistööga teemal „Kas Hiina on autoritaarne või totalitaarne diktatuur?”. Risto rääkis huvitavalt Hiina ühiskonnast ja sellest, mis teeb Hiinast totalitaarse diktatuuri. Markantseim näide oli inimeste sotsiaalkrediit ning kuidas hea-, kuri- ja väärteod selle skoori mõjutavad.
Lilian Hanni uuris oma uurimistöös 5.c, 7.c ja 9.c klassi õpilaste õpimotivatsiooni. Tema ettekande põhjal selgus, et õppima motiveerib õpilasi koolikohustus ja soov kool lõpetada, aga ka soov areneda. Kõige enam meeldib õpilastele koolis käimise juures see, et saab sõpradega suhelda. Õpimotivatsiooni pärsivad kõige rohkem keerulised õppeained, halvad hinded, ebameeldiv keskkond ja enda võimete alahindamine.
Nora Siidra tutvustas oma praktilist tööd, mille käigus valmisid fileeheegelduse tehnikas kardinad.
Anette-Laura Porrmanni uurimistöö käsitles kooli 8. klasside õpilaste alkoholi ja tubakatoodete tarvitamise seost perekonna ja sõpradega. Selgus, et noored alustavad alkoholi ja tubakatoodete proovimise ja kasutamisega üsna noorelt. 8. klasside õpilaste seas on 20 õpilast, kes tarvitavad alkoholi, ja 18 õpilast, kes tarvitavad tubakatooteid – populaarseim on loomulikult e-sigaret. Enim mõjutavad alkoholi ja tubaka tarvitamist sõbrad. Üllatusena selgus uuringu põhjal, et noorte suhted vanematega ei ole mõnuainete tarvitamise tõttu muutunud, kuid suhted sõpradega on paranenud.
Ere Viisitam tutvustas oma ettekandes praktilise tööna valminud dokumentaalfotode seeriaid, kus on pildistatud autosid, kahte sündmust ning tänavamuusikuid.
Raul Veskus selgitas oma uurimistöö „E-ainete sisaldus Kalevi toodetes” põhjal, et Kalevi kommidest ja šokolaadidest enamus on säilitusainete ja sünteetiliste värvainete vabad ja me võime neid rahumeeli süüa, kuid tooteid ostes tuleb siiski jälgida tooteinfot ja eelistada tumedaid šokolaade.
Stella Marie Tohver rääkis ettekandes oma praktilisest tööst, milleks oli raamatu käsikiri Argentiinast ja oma vahetusaasta kogemusest selles riigis.
Brite Gedi Pilviku ettekande teema oli „Noorte vaated tulevikule keskkonna seisukohalt Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi gümnasistide näitel”. Uurimistöö järeldustena tõi ta välja, et kahjuks gümnasistid enamasti ei huvitu keskkonnateemadest, nad ei tunne endal suurt vastutust, oma mugavus seatakse esikohale ja kliimakriis ei ole pannud noori oma tulevikuplaane muutma.
Järgnevalt sai sõna esimene külalisesineja, kelleks oli meie kooli vilistlane Allan Vrager, kes praegu töötab Fermi Energias soojustehnika insenerina. Oma ettekandes teemal „Tuumaenergeetika lühitutvustus” käsitles ta tuumaenergeetikat ja selle tähtsust energiajulgeoleku ja keskkonna jätkusuutlikkuse kontekstis. Ta võrdles seda teiste energialiikidega, rääkis tuumajaama rajamisest Eestisse, põhjendas selle asukoha valikut ja rääkis ka teiste riikide tuumaenergeetika kogemusest.
Järgnevalt said sõna õpilasfirmad, kes tutvustasid oma tegevust ja tooteid:
ÕF Lampi (Maria Palumaa, Eliisa Kirke Kaldre, Remo Kobin), tooteks kobraste poolt näritud puidust disainlambid, ja ÕF Mereklaas (Romely Nurmik, Gisela Nüüd, Klarita-Odette Sirman), tooteks mereranda uhutud klaasitükkidest ehted. Kiitust vääriv on mõlema õpilasfirma originaalne ja looduslähedane materjalivalik.
Pärast lõunapausi jätkus konverents jätkusuutliku tarbimise teemal. Mayri Tiido, ettevõtetevahelise koostööplatvormi Materjalivoog üks asutajatest, selgitas oma ettekandes “Ringmajandus ja jätkusuutlik tarbimine”, mis on ringmajandus ja mida saaks igaüks meist teha, et anda oma panus jätkusuutlikuma tuleviku heaks.
Mõned tema soovitused:
- osta vähem uusi asju,
- kasuta olemasolevaid asju võimalikult kaua,
- osta kvaliteetseid tooteid,
- osta teise ringi tooteid,
- jaga asju sõpradega, laenuta,
- paranda katkiseid asju,
- sorteeri jäätmeid,
- söö vähem liha.
Lõpetuseks – on rõõm tõdeda, et õpilaskonverentsist on saamas meie kooli uus traditsioon. Lisaks uutele teadmistele ja silmaringi avardamisele pakub see võimaluse lihvida esinemisoskust ja avaldada oma mõtteid, kuulata oma ala spetsialiste, kellega muidu niisama kokku ei satu. Huvijuht Marje Nurk tõdes, et tõeliselt hea meel on selle üle, et enamik õpilasi oskab seda kogemust hinnata ja on tänulikud, et kool midagi sellist organiseerib.